EVIGT LIV I JESUS

Jul och nyår har passerat. Ljuset börjar återvända. Vi tänker ofta att nu skall det tas nya tag och det skall bli en förändring detta nya år. En del tänker att motion är bra och jag skall ändra min kost till det bättre. Andra menar att mindre stress är bra och vill umgås mer med sina nära och kära. Allt detta är bra för alla vill vi leva längre. Ett långt liv är ett bra mål. Men en dag tar jordelivet ändå slut. Jesus talar till människor genom sitt ord i Bibeln och säjer till Marta, en av sina vänner: ”Jag är uppståndelsen och livet. Den som tror på mig ska leva om än han dör, och den som lever och tror på mig ska aldrig någonsin dö. Tror du detta?” (Joh. 11:25-26) Det är ännu viktigare att vi förbereder oss redan här på jorden för det eviga livet. Det eviga livet börjar den dag du tar emot Jesus, Guds son i ditt hjärta. Han ger förlåtelse och du får uppleva ett nytt liv redan här på jorden. Jesus älskar dig.

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *