GUDS GLÄDJE ÄR VÅR GLÄDJE

Barnbarnen gör i ordning julkrubban med alla figurerna och plötsligt ropar minsta flickan, 3 år gammal, ”Jag har tappat bort Jesus”. Varför firar vi jul? Julen är gåvornas tid. Några av oss lägger ner mycket tid och pengarna på hur vi bäst skall kunna glädja andra med julpaket. Andra tycker det är mindre viktigt. Gud älskar att få ge av sin kärlek och hans största gåva till oss är sin egen son, Jesus Kristus. Jesus föddes i enkelhel i ett stall bland djuren för det fanns inte plats på något bättre ställe. Redan från början delade han de hemlösas, de fattigas och de sjukas villkor. Han föddes till jorden för att ”Gud så älskade världen att han utgav sin enfödde son, för att var och en som tror på honom inte skall förgås utan ha ett evigt liv”(Joh. 3:16).

Sann glädje kommer inifrån. Låt oss inte ”tappa bort” Jesus i allt vårt julfirande. Han är den ende som kan ge oss sann glädje, Guds glädje, i våra hjärtan.

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *