JESUS KRISTUS ÄR HERREN

Ibland är det svårt att se hur vi skall kunna komma över vissa svårigheter, som t ex efter en knäoperation. Det kanske var enda utvägen att komma vidare och möjlighet att kunna gå igen. Men det tar tid med rehabiliteringen och det krävs arbete för att återställa rörligheten och kunna böja sina knän igen. I ett andligt perspektiv har vi än svårare att ”böja våra knän” för någon som är större än oss. I vår mänskliga natur finns mycket stolthet, högmod och själviskhet. Men för att bli andligt friska måste vi böja oss för Honom som älskar oss med en evig kärlek, Jesus Kristus och vår Fader som är i himlen.  Om vi ödmjukar oss och erkänner att Jesus Kristus är Herren, han som har gett sitt liv för oss, så får vi uppleva en underbar frihet från det som hindrar oss att nå fram till Gud. Det står att han blev till det yttre lik oss människor när han lämnade sin Fader och ödmjukade sig och blev lydig ända till döden-döden på korset. Citat: ”Därför har också Gud upphöjt honom (Jesus) över allting och gett honom namnet över alla namn, för att i Jesu namn alla knän skall böja sig, i himlen och på jorden och under jorden och alla tungor skall bekänna Gud, Fadern till ära, att Jesus Kristus är Herren”. ( Bibeln, Filipperbrevet 2 vers 9-11). En dag måste alla knän böja sig för Honom och erkänna Jesus som Herren. Ödmjukar vi oss idag, och ”böjer våra hjärtan”  nu och erkänner Jesus Kristus som Herren i ditt liv, så har vi evigt liv i Jesus.  ”Han har öppnat pärleporten så att jag kan komma in” heter det i en välkänd sång. Idag kan vi välja att ta emot denna gåva som frälsningen är. Vi ber om förlåtelse och tar emot verklig liv i kärlek, frid och frihet som Jesus ger oss.

 

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *