LJUSET STARKARE ÄN MÖRKRET

Kanske du någon gång har famlat efter knappen till nattlampan eller försökt att gå upp i mörkret och leta dig fram till vattenkranen för att dricka vatten. Det är lätt att ramla och skada sig och du känner otryggheten att inte veta var du sätter din fot i mörkret. På samma sätt är det med vårt andliga liv. Vi behöver ljus och vägledning genom livet. Vi behöver ljuset mer än någonsin i mörkret. I Bibeln, Guds Ord, står det att ”…Gud är ljus och inget mörker finns i Honom”(1 Joh. 1:5).  Jesus kom till jorden för att ge oss ett inre ljus. Han säger: ”Jag är världens ljus. Den som följer mig skall inte vandra i mörkret utan ha livets ljus”(Joh. 8:12). Vi närmar oss advent då vi tänder ljus för att skingra mörkret. Det stora ljuset som kom till världen för att ge oss ljus är Jesus. Följ Jesus och du är trygg och säker när du vandrar tillsammans med honom.

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *