SE JAG GÖR ALLTING NYTT

Det är fortfarande kallt och snön ligger vit över nästan hela Sverige. Men trots kyla och frusenhet så tror vi och litar på att det kommer en vår. Varför? Jo för livet finns även i buskarna och blommornas vissna frusenhet. Det finns en Gud som har skapat livet. Ingen ingenjör eller forskare har kunna skapa själva livet för det kommer från Gud. Hur vackra plastblommorna än är så finns det ingen som kan skapa liv i dessa blommor.  Gud har Livet och Han är allt livs ursprung. Precis som när våren kommer med värme och liv så finns det hopp för oss människor. Jesus säger: ”Jag är Vägen, Sanningen och Livet! Ingen kommer till Fadern utom genom mig”(Joh. 14:6). Jesus kan skapa nytt liv i ditt hjärta och ge dig ett evigt liv. Tag emot detta fritt och för intet. ”Se jag gör allting nytt” (Upp. 21:5)

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *