FÖRLÅTELSENS HELANDE KRAFT

Kärlek och värme är grundläggande behov hos människan. När sommaren kommer med sol och värme vill vi ut och verkligen känna den varma sköna vinden, dofterna från blommorna och lyssna till fåglarnas sång. Ibland hindrar sjukdom och svårigheter oss att verkligen njuta av allt det goda vi får från Gud. När Jesus vandrade här på jorden och undervisade människor om Guds rike hände sig vid ett tillfälle att några män försökte bära fram en lam man till Jesus för att han skulle hela honom. Men det var trängsel kring Jesus, så de gjorde ett hål i taket och sänkte ner honom framför Jesu fötter. Det första Jesus säger till mannen är ”Min vän du har fått förlåtelse för dina synder”(Lukas 5:20) . Då blev människor irriterade och frågade sig hur Jesus kunde förlåta synder. Jesus förstod deras tankar och säger i Lukas 5 och vers 23 ”Vad är lättast att säga: Du har fått förlåtelse för dina synder, eller att säga:Res dig upp och gå. Men för att ni skall veta att Människosonen har makt här på jorden att förlåta synder säger jag dig”- och nu talade han till den lame mannen: ”Res dig, ta din bår och gå hem”. Mannen reste sig, blev frisk till själ och kropp och gick hem. Jesus är densamme idag. Jesus förlåter synder. Vi får ta emot Jesu förlåtelse till helande för både själen och kroppen. Jesus började med förlåtelsen. Sedan kom helandet. Ta emot Jesu förlåtelse och du blir fri i Jesus namn!

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *